Choď na obsah Choď na menu
 


"Desať nových prikázaní" alebo ako sa správať v kyberpriestore?

28. 5. 2014

Desať nových prikázaní alebo ako sa správať v kyber priestore?

Predpokladám, že vy, ktorí pravidelne pestujete „šport“ zvaný internetsurfing, ste si nemohli nevšimnúť jeden pozoruhodný a v dnešnej „ajtí“ dobe aj celkom vhodný článok o tzv. „nových“ desiatich prikázaniach, týkajúcich sa virtuálneho sveta. No, poviem vám celkom úprimne, že som aj také niečo očakával, lebo virtuálny svet potrebuje určité usmernenia ako soľ, aby sa vyzdvihli viac jeho pozitíva než negatíva. Rád čítam rôzne blogy, mnohé ma inšpirujú aj pri výbere nových tém. A spomínaný článok určite radím medzi tie prudko inšpiratívne. Naozaj potrebujeme nové prikázania v ajtí priestore, o akých sa možno dočítať v tom článku? Nestačia tie stáročiami overené a prijaté? Je nutná akási revízia alebo aktualizácia? Tu  však nejde o popretie známeho Desatora, ono platí, avšak internet  prináša so sebou aj množstvo otázok, týkajúcich sa zodpovednosti, dôstojnosti, správneho vnímania slobody  a hodnotného využívania tohto média. Často azda aj vy surfujte po sieti len tak z nudy, zadávate do vyhľadávača rôzne pojmy bez bližšie špecifikovaného zámeru. Vtedy sa môže celkom ľahko stať, že sa ocitnete niekde , kam  ste ani nechceli vstúpiť.  Aj internet  treba používať s rozumom, v zodpovednosti za seba a  svoje konanie. Je skvelým a jedinečným prostriedkom evanjelizácie, zvlášť sociálne siete ponúkajú priestor na vyjadrenie svojich názorov a myšlienok a v rámci internetových diskusií má používateľ internetu, ak je kresťan, vhodnú možnosť zastať sa svojho kresťanského svetonázoru, alebo ho aj poprieť. Takže, teraz postupujem k tým desiatim prikázaniam v onlajn svete. Mňa oslovili, a preto vám ich predkladám, aby ste pouvažovali, či sa dajú alebo nedajú dodržať. Nejde o Cirkvou oficiálne potvrdené prikázania, no majú čosi do seba, a navyše vychádzajú z reality kyberpriestoru, do ktorého takmer denne vstupuje nejeden z nás.  / kp /

Takto vyzerá 10 princípov, ako sa má veriaci katolík správať na internete

1. Mysli pozitívne a radostne. Ponúkni „digitálny úsmev“ a maj zmysel pre humor. Nezabudni, že je to radosť z evanjelia, ktorú chceš sprostredkovať, preto ako povedal pápež František, žiadne „pohrebné tváre“ alebo jedovatosti.

2. Vyhýbaj sa agresii a moralizovaniu. Snaž sa nesúdiť alebo byť polemický, takýchto vecí je v online prostredí už dosť. Miesto toho vyskúšaj láskyplný prístup pápeža Františka.

3. Nikdy nenos krivé svedectvá na internet.

4. Naplň internet charitou a láskou, vždy radšej dávaj, než ber.

5. Maj široký chrbát, keď príde na kritiku a údery. Ak je to možné, reaguj jemne.

6. Modli sa v digitálnom svete. Založ si v ňom posvätné miesto, kde budeš mať príležitosť na stíšenie sa, reflexiu a online meditáciu.

7. Nadviaž kontakty, vzťahy a buduj komunitu. Cirkev vždy bola o stretnutiach.

8. Vzdelávaj mladých ľudí, aby boli aj na internete v bezpečí a využívali ho zodpovedne.

9. Svedč o ľudskej dôstojnosti v každom čase. Ako raz povedal pápež František, „vdýchni dušu internetu“.

10. Buď misionárom. Buď si vedomý toho, že pomocou internetu, tvoj odkaz môže obsiahnuť celý svet v priebehu niekoľkých sekúnd.

Zdroj: www.telegraph.co.uk