Choď na obsah Choď na menu
 


Bezpečné mestá a dediny tvoríme alebo netvoríme my, sami

6. 6. 2014

Spomínam si, ako som prednedávnom písal článok o najšťastnejších miestach na svete, teda podľa výsledkov istého rebríčka. Možno podľa iného by bolo poradie i samotné miesta úplné iné. A teraz nachádzam informáciu, ako ináč na internete, o tom, že jestvuje aj rebríček najnebezpečnejších miest sveta. Niektoré z nich ma ani neprekvapili, ďalšie som doteraz ani nepoznal a iné som zčasti aj očakával, že sa ocitnú v tomto „klube“. Možno taký Bratislavčan, a nemusí byť ani rodený, by namietal, že jeho mesto je veľmi nebezpečné, a to najmä vo večerných a nočných hodinách, a teda svoje mesto by považoval za extrémne životohrozujúce najmä po desiatej večer. Takže život v takom meste môže prinášať viac strachu než pokoja a stability. V porovnaní s mestami spomínaného rebríčka však vyzerá Bratislava alebo ktorákoľvek iná európska metropola ako „raj na zemi“. Násilie, s akým sa denne stretáva takmer každý obyvateľ nebezpečných miest, je vizitkou, s ktorou tam bohužiaľ treba počítať. My, Európania, môžeme byť naozaj radi, že žijeme v mestách a dedinách, kde nevládne toľký chaos, obrovská kriminalita a nespravodlivosť, kde nebojujú medzi sebou znepriatelené drogové kartely, kde sa nemusíme obávať agresie zo strany militantných a teroristických skupín. Ale dokedy? Azda aj vy sa takto pýtate a váš strach je aj opodstatnený. Miesta pre život tvoríme všetci, tvoria ich naše dobré, ale aj tie zlé skutky. Takže v prvom rade záleží od každého z nás, ako sa nám bude žiť v tých našich mestečkách a dedinách. Dúfajme, že sa naše obce nikdy nebudú vyskytovať v podobných rebríčkoch, o akých sa píše v tomto článku. Na prvom mieste rebríčka najnebezpečnejších miest sveta sa ocitlo pre mňa takmer neznáme mestečko Cali v Kolumbii. Je v moci drogových skupín, a preto ho nemožno nájsť v žiadnom turistickom bedekri. A pritom Kolumbia je krajinou úchvatných prírodných i historických krás, no práve drogové kartely z nej robia obávanú destináciu. Nálepku životu nebezpečné majú aj mestá – kenské Nairobi, somálske Mogadišo či jemenská metropola Saná. Verme, že aj v týchto mestách, ktoré poväčšine majú čo ponúknuť turistom,  raz  zavládne pokoj a že prechádzka v nich sa stane bežnou súčasťou života.  / kp /

Poradie a popis najnebezpečnejších miest sveta podľa istého rebríčka od 10 po 1:

10. Barquisimeto, Venezuela

Hoci má Barquisimeto len niečo cez milión obyvateľov, takmer každý deň v ňom niekoho zavraždia. V hlavnom meste regiónu sa napriek tomu nachádza prekvapivo veľký počet univerzít a vysokých škôl. V minulosti išlo o turistami veľmi vyhľadávanú destináciu, dnes do nej zamieri len málokto.

9. Péšáwar, Pakistan

Ďalším v poradí je Péšávar. Pre cudzincov je nebezpečný najmä kvôli neustálym bojom jednotlivých kmeňových náčelníkov o moc. Hoci sa v ňom nachádzajú úžasné pamätihodnosti a dychberúce parky, útoky na bezpečnostné zložky a samovražedné atentáty z neho robia jedno z najnebezpečnejších miest sveta.

8. Saná, Jemen

Hlavné mesto politicky nestabilnej krajiny ostáva napriek snahe USA extrémne nebezpečným. To málo turistov, ktoré sa sem odváži vycestovať odmení pohľad na Staré mesto, ktorému dominuje rad nádherných historických budov.

7. Acapulco, Mexiko

Krásne pláže kedysi vyhľadávanej turistickej destinácie dnes zívajú prázdnotou. Problémom je najmä prebiehajúca vojna drogových kartelov, ktorá v uliciach zanecháva mŕtvoly. Výnimkou nie sú ani únosy, či už domácich obyvateľov, alebo cudzincov.

 6. Distrito Central, Honduras

Žiadne veľkomesto nie je voči násiliu imúnne, Distrito Central prekročilo jeho bežné hodnoty. Jednu z najvyšších mier vrážd na obyvateľa pripisujú najmä extrémnej chudobe, korupcii a prítomnosti organizovaného zločinu.

5. Maceió, Brazília

Hlavné mesto regiónu Alagoas je ročne dejiskom asi 135 vrážd na 100-tisíc obyvateľov. V miere nebezpečenstva, ktoré jeho obyvateľom hrozí, predbehlo dokonca aj Rio de Janeiro. Hoci väčšinu Brazílie pokrývajú pre ľudí nehostinné dažďové pralesy, život v jej mestách môže byť ešte náročnejší.

4. Mogadišo, Somálsko

Lokalita známa z filmu Čierny jastrab zostrelený má v súčasnosti problémy s militantným hnutím Aš-Šabáb. USA viac než 20 rokov odmietalo v krajine zasiahnuť a i napriek súčasnej pomoci Mogadišo naďalej ostáva jedným z najnebezpečnejších miest sveta.

3. Nairobi, Keňa

História Afriky je pretkaná násilím a vojnou. Napriek tomu, že Keňa môže turistom ponúknuť množstvo zážitkov, v posledných rokoch utrpelo jej hlavné mesto, ktoré je zároveň bránou do krajiny, množstvo nepríjemných rán. Obzvlášť nebezpečné je pre ženy, no po zotmení sa neodporúča po meste chodiť ani mužom.

2. Chihuahua, Mexiko

Problémy v Mexiku sú tak veľké, že mu zabezpečili hneď dve miesta v tomto rebríčku. Chihuahua sa nachádza na hlavnej trase, po ktorej sa pašujú drogy do USA. Vládu nad mestom prevzali drogové kartely a nie je neobvyklé vidieť za denného svetla pouličné prestrelky.

1. Cali, Kolumbia

Do tohto rebríčka sa dostalo niekoľko miest z Latinskej Ameriky. A nie neprávom. Na prvej pozícii sa umiestnilo Cali, ktoré je prakticky celkom v područí drogových kartelov. Kolumbia nikdy nemala medzi turistami dobrú reputáciu, a v dohľadnej dobe sa to pravdepodobne nezmení.

Zdroj: Wikipedia.org

Pozn. Pane, ochraňuj mestá a obce sveta od všetkého zla a násilia, nech zavládne pokoj a porozumenie všade tam, kde je zmätok, teror a strach.